Europejski rynek piłkarski - referat Deloitte

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje sportowe, ale także wielkie pieniądze. W okresie 2015/2016 przychody europejskiego rynku futbolowego zbliżyły się do odwiedzenia kwoty 25 mld euro - wynika z 26. Edycji raportu "Annual Review of Football Finance" przedsiębiorstwa Deloitte. Wpływy wszystkich klubów grających w polskiej Ekstraklasie wyniosły w ub. r. 132 mln euro.

Na dobrą kondycję piłkarskiego biznesu wpływają przede każdemu wyniki europejskich lig z "wielkiej piątki" (Bundesliga, La Liga, Ligue 1, Premier League i Serie A). Na skutek podpisania nowych ugód na transmisję telewizyjną w omawianym sezonie ich łączne wpływy w sezonie 2015/2016 wyniosły 13, 4 mld euro.

- Zyski z praw telewizyjnych stanowiły niemal połowę łącznych przychodów pięciu największych lig tych popularnych. Ich poziom wzrośnie dodatkowo dzięki nowym umowom na temat jeszcze większej wartości, które weszły lub wejdą w życie w Anglii, Francji i Hiszpanii w sezonie 2016/2017 oraz w Niemczech po sezonie 2017/2018 - powiada Dan Jones, lider Sports Business Group w Deloitte UK.

Oto główna piąta najbogatszych lig Europy:

1. Premier League (Wielka Brytania)

Wzrost przychodów z 4, 4 do cztery, 9 mld euro sprawił, że Premier League jeszcze wyraźniej zaznaczyła swą panującą pozycję wśród najbardziej zyskownych lig na świecie. Nowa umowa na transmisję telewizyjną, która zaczęła obowiązywać przy sezonie 2016/2017, pozwoli angielskiej lidze utrzymać przewagę także w kolejnych latach.

2. Bundesliga (Niemcy)

Ponownie na miejscu drugim znalazła się niemiecka Bundesliga, osiągając przychody w wysokości 2, siedmiu mld euro. Nowa umowa dotycząca praw do transmisji telewizyjnych w wysokości 320 mln euro stanowiła trzynaście proc. jej przychodów.

3. La Liga (Hiszpania)

Z kolei przychody klubów wraz z hiszpańskiej La Liga osiągnęły poziom 2, 4 mld euro. Nan katalogów wzrost w wysokości 19 proc. wpływ miało przede każdemu wprowadzenie nowego, zbiorowego typu sprzedaży praw do transmisji. Po wygaśnięciu przejściowej umowy zawartej na rok w sezonie 2015/2016, La Rozgrywka podpisała nowy trzyletni układ, który wszedł w żywot w sezonie 2016/2017 jak i również prawdopodobnie pozwoli jej prześcignąć w przyszłorocznej edycji rankingu Bundesligę.

4. Serie A (Włochy)

Przychody klubów włoskiej Serie A wzrosły o 7 proc. do pułapu 1, 9 mld €. Był to rezultat przedłużonego i zmienionego porozumienia dotyczącego praw do transmisji medialnej, zwiększonego poziomu wypłat z UEFA na kwestia uczestników jej rozgrywek, a także wzrostu przychodów spośród reklam o 12 proc.

5. Ligue 1 (Francja)

W sezonie 2015/2016 poziom przychodów osiągniętych przez kluby z francuskiej Ligue jednej zwiększył się z kolei 5 proc. do 1, 5 mld euro. Mistrz Francji, Paris Saint-Germain, pasuje za około 60 proc. całkowitego wzrostu przychodów ligi.

W sezonie 2015/2016 przychody z transmisji telewizyjnych wzrosły o 14 proc. (0, 8 mld euro) do poziomu 6, sześć mld euro, stanowiąc 49 proc. całkowitych przychodów "wielkiej piątki".

Wpływy spośród tytułu sponsoringu oraz broszurek osiągnęły poziom 4, sześć mld euro (wzrost na temat 10 proc. ), an ich udział w całkowitych przychodach wyniósł 34 proc. Z kolei wpływy spośród meczów zwiększyły się o 6 proc. do 2, 2 mld euro.

Przychody klubów Ekstraklasy wzrosły dzięki awansowi Legii do LM

Po raz pierwszy po raporcie Deloitte przeanalizowano także sytuację polskiej Ekstraklasy. - Legia Warszawa uczestniczyła w rozrywkach Ligi Mistrzów, przez co kluby Ekstraklasy zwiększyły swe łączne przychody o dwunastu proc. (2015 r. vs 2016 r. ), do 132 mln euro a mianowicie mówi Jones.

Wzrost przychodów stołecznego klubu, który zajął pierwsze miejsce w naszym kraju, wyniósł w ub. r. aż 92 proc. Na podium poza Legią znalazły się też Lech Poznań i Lechia Gdańsk.

Rok 2016 zaowocował doniosłym wzrostem udziałów z tytułu transmisji i premii zbyt europejskie puchary w generalnej strukturze przychodów klubów Ekstraklasy. Wyniósł on 44 proc., a przychody z tej kategorii dobiły do kwoty 58 mln euro. Pozostające kategorie prezentują się w porównywalnym poziomie do ub. r.: wpływy komercyjne wyniosły 55 mln (42 proc. udziału), a przychody spośród dnia meczowego - 19 mln euro (14 proc. ).

Trzeba dopisać, że licząca 16 klubów Ekstraklasa osiąga przychody porównywalne do ligi szkockiej (149 mln euro, wzrost o 10 proc. ) a także austriackiej (161 mln €, wzrost o 25 proc. ). Należy jednak podkreślić, że w obu powyższych ligach jest mniej klubów niż w polskiej lidze (w austriackiej Bundeslidze - dziesięciu, a w Scottish Premiership – 12).Aktualności

eSET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie  Tech

ESET: Hakerzy zaatakowali trzy spółki w Polsce i w Ukrainie Tech

Hakerzy zainfekowali złośliwym oprogramowaniem trzy firmy energetyczne i transportowe w Polsce i na Ukrainie i możliwe, że planują destrukcyjne cyberataki - poinformował Reuters, powołując się w raport słowackiej firmy ESET. Nie…...

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

«Emeryturę plus» otrzymają też ludzie z matczyną emeryturą

Przelew z ZUS na 888 złotych. Jest decyzja Sejmu Belka o obietnicach PiS. "Przyjdzie Wigilia i wiadomo, gdzie karpie się znajdą" Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Jak innego mówi premier, jakie możliwości…...

elektryczne auta w Polsce. Infrastrukturę pomogą zbudować Duńczycy  Moto

Elektryczne auta w Polsce. Infrastrukturę pomogą zbudować Duńczycy Moto

Szybciej na Pomorzu Zachodnim. Pierwsze samochody pojechały nową trasą Duży czyn w autosalonach. Te modele wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami.…...

ekspert: Zmiany w opodatkowaniu firm cyfrowych korzystne dla fiskusa  Tech

Ekspert: Zmiany w opodatkowaniu firm cyfrowych korzystne dla fiskusa Tech

Wprowadzenie międzynarodowych zasad odnoszących się opodatkowania zysków firm spośród gospodarki cyfrowej byłoby pożądane dla fiskusa i pomoże rozwiać wątpliwości firm lokalnych, które chciałyby świadczyć pomoce za granicą – ocenia doradca podatkowy…...

eksperci Rady UE o Nord Stream 2

Eksperci Rady UE o Nord Stream 2

Komisja Europejska nie ma kompetencji do prowadzenia konwersacyj z Rosją o budowie gazociągu Nord Stream 6 – tak uważają specjaliści Rady Unii Europejskiej. Opinia jest zgodna ze stanowiskiem rządu Niemiec. Informację…...

eksperci komentują projekt «małego ZUS-u»  Dla firm

Eksperci komentują projekt «małego ZUS-u» Dla firm

Może pomóc drobnym przedsiębiorcom z małych okolicy, zachęcić do wyjścia z szarej strefy i przechodzenia na samozatrudnienie. Obejmie jednak tylko nielicznych - tak eksperci komentują projekt "małego ZUS-u" dla drobnych…...