Eurodolar wraca az do 1, 43?

27 lipca, 2020
Category: waluty

Po czwartek kurs EUR/USD kontynuuje wczorajsze gwałtowne spadki, które sprowadziły szkolenie tej pary z stopnia ponad 1, 48 dolara do 1, 4652 dolara na koniec dnia. Rynki przestraszył Yves Mersch, członek porady Europejskiego Agencji bankowej Centralnego. Ostrzegł on w środę, że zwiększa się ryzyko spowolnienia gospodarczego w Europie.

Słowa Mersch’a nie zaakceptowac były szczególnie zaskakujące. Chociaż oczywiście wypowiedziane przez oficjela, mają gwoli rynków o wiele. Dlatego o ile uzasadniały one spadek euro w relacji az do dolara jak i równiez innych głównych walut, to gwałtowna przecena wspólnej waluty była czymś zaskakującym.

Nielatwo nie odnieść wrażenia, że słowa te stały się jedynie pretekstem do wyprzedaży EUR/USD, po tym jak w poniedziałek i wtorek, para ta nieudanie atakowała barierę jednej, 49 dolara oraz znajdujący się na poziomie 1, 4862 dolara, szczyt z listopada (wykres dzienny, ceny zamknięcia).

Z punktu widzenia czynników fundamentalnych upadki EUR/USD nadal mogą wydawać się niezrozumiałe. Zwłaszcza, że dane makroekonomiczne jakie w ostatnich dniach napływają w rynek, są generalnie niepomyslne dla dolara. Natomiast z punktu widzenia analizy fachowej, wczorajsza wyprzedaż, która dziś znajduje kontynuację, może zapowiadać spadek po okolice 1-wsza, 43 dolara, gdzie przy grudniu kształtował się dołek korekty na eurodolarze. Ten ewentualny zmniejszenie do jednej, 43, byłby analogicznym zachowaniem EUR/USD, w dodatku z przełomu listopada i grudnia 2008.

Wydarzeniem czwartku na rynku walutowym jest, ukartowane na godzinę 16-tą, wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke. Jest to jednak wydarzenie pozorne, które nie powinno wzbudzić dużych emocji na rynku. To co Bernanke miał az do zakomunikowania rynkom, zakomunikował w trakcie swojego wystąpienia przed tygodniem. Jest więc wątpliwe, żeby dziś czymś zaskoczył. A tylko w takiej sytuacji można oczekiwać gwałtownych ruchów na forexie.

Inwestorzy poznają dziś również tygodniowe dane z NA JUKATAN o swiezych bezrobotnych (prognoza: 335 tys. ), liczbie rozpoczętych budów (prognoza: -2 proc. ), ilości wydanych pozwoleń na budowy (prognoza: -3 proc. ) a takze styczniową wartość indeksu Fed z Filadelfii. Jakkolwiek ów publikacje mogą mieć wpływ na notowania dolara, to nie będzie to wpływ bardzo duży.

O godzinie 12: dziesiec kurs EUR/USD testował poziom 1, 4614 dolara.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy