Czym dokładnie jest Bitcoin?

Author:
17 lutego 2021
Category: Jeśli Masz

Przeczytajmy razem ten raport

Chociaż kryptowaluty zaszokowały media i dotarły do ​​mas, większość nadal nie jest w stanie wyjaśnić, czym one są. Ale to nie bez powodu. Niewystarczająca liczba osób przeczytała białą księgę, a wielu z nich stało przed koniecznością wyjaśnienia niezwykle złożonej technologii innym, którzy mogą nie mieć tak technicznego przygotowania jak tłumacz.

Jeśli zastanawiasz się, Bitcoin został wprowadzony jako technologia, kiedy twórca o pseudonimie Satoshi Nakamoto opublikował ten dokument. To jest artykuł, który będziemy razem czytać. Chociaż w przyszłości zalecam przeczytanie go w całości, będę cytował fragmenty artykułu w tym artykule, aby nie musieć wychodzić go zbyt często. Chociaż nie będę omawiał każdej części artykułu i nie będę szczegółowo omawiać każdego tematu, mam nadzieję, że możesz zostawić ten artykuł z niektórymi pytaniami dotyczącymi Bitcoina w przemyślany sposób.

Bez zbędnych ceregieli zaczynamy!

Czym jest Bitcoin w jednym zdaniu?

Czysto peer-to-peer wersja elektronicznej gotówki umożliwiłaby przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednej strony do drugiej bez przechodzenia przez instytucję finansową.

Biorąc pod uwagę streszczenie artykułu, oznacza to, że Bitcoin jest substytutem tradycyjnych pieniędzy (dolarów i innych), które mogą być wysyłane od osoby A do osoby B bez pośrednictwa banku lub rządu w transakcji.

Pomysł, że Bitcoin jest zdecentralizowany, pochodzi z tego stwierdzenia. Nasze obecne metody dokonywania transakcji wymagają, aby nasze pieniądze przeszły przez nasze banki, Fed lub instytucję rządową, zanim trafią tam, gdzie tego chcemy. Bitcoin wymyka się tej praktyce, pozwalając monetom przejść prosto z jednego miejsca do drugiego bez przechodzenia przez osobę trzecią. Ponieważ monety można wysyłać bez przechodzenia przez centralną lokalizację / imprezę, Bitcoin jest zdecentralizowany.

W jaki sposób moneta przechodzi z jednej strony na drugą bez ingerencji?

Definiujemy monetę elektroniczną jako łańcuch podpisów cyfrowych.

Tutaj zaczyna się robić dość techniczne. Nie martw się jednak; Postaram się to uprościć najlepiej jak potrafię. Tutaj widzimy, że Bitcoin nie jest fizyczną monetą, jego istnienie definiuje się jako łańcuch podpisów cyfrowych.

Tak jak każda osoba ma swój własny unikalny podpis fizyczny, każdy, kto może posiadać Bitcoin, ma unikalny podpis cyfrowy. Tak więc, w ten sam sposób, w jaki możesz podpisać kartkę papieru, aby potwierdzić, że jest twoja lub sprawdzić, czy ją przeczytałeś, podpis cyfrowy polega na tym, że komputer wykonuje obliczenia, aby upewnić się, że uwierzytelnisz jakiś proces, transakcję lub dane.

Każdy właściciel przekazuje monetę następnemu, podpisując cyfrowo skrót poprzedniej transakcji oraz klucz publiczny następnego właściciela i dodając je na końcu monety. Odbiorca może zweryfikować podpisy, aby zweryfikować łańcuch własności.

Transakcja Bitcoin jest dość wyjątkowa. Ponieważ może się to zdarzyć między dwiema stronami po przeciwnych stronach Ziemi za pośrednictwem Internetu, transakcja nie może być fizyczną wymianą, tak jak w naszych obecnych systemach monetarnych. Jest zdecentralizowany, więc nie możemy polegać na osobie trzeciej w zarządzaniu transakcją, tak jak w przypadku PayPal. Bitcoin podchodzi do tego, wykonując dużo matematyki.

Aby osoba A przekazała monetę osobie B, osoba A podpisuje hash lub unikalny identyfikator ostatniej transakcji Bitcoin, która miała miejsce, oraz klucz publiczny osoby B. Ten proces definiuje transakcję.

Dlaczego transakcje się nie pomieszają?

… Proponujemy zaczyna się od serwera znaczników czasu. Serwer sygnatury czasowej działa na zasadzie zbierania skrótu z bloku elementów, które mają być opatrzone znacznikiem czasowym i szerokiego publikowania tego skrótu, na przykład w gazecie lub poście w Usenecie [2–5]. Znacznik czasu dowodzi, że dane musiały istnieć w tym czasie, oczywiście, aby dostać się do skrótu. Każdy znacznik czasu zawiera poprzedni znacznik czasu w swoim skrócie, tworząc łańcuch, a każdy dodatkowy znacznik czasu wzmacnia te przed nim.

Aby uprościć sprawę, Bitcoin grupuje transakcje przetwarzane w podobnym czasie w blok. Te bloki są następnie przechowywane w sekwencji znanej jako łańcuch bloków. Aby łańcuch blokowy skutecznie utrzymywał transakcje w porządku chronologicznym, łańcuch haszuje blok, znacznik czasu i poprzedni hash w łańcuchu. Pozwala to systemowi na wykorzystanie matematyki w celu zapewnienia integralności łańcucha. W miarę dodawania kolejnych bloków, haszowania i oznaczania czasu, łańcuch staje się bardziej zaufany i odporny na atak.

Co powstrzymuje napastnika przed stworzeniem własnego długiego łańcucha, a następnie zastąpieniem oficjalnego łańcucha ich wersją w celu kradzieży pieniędzy?

Bez grupy centralnej trudno jest zapobiec kradzieży. Jednak Bitcoin robi to, ustanawiając system proof-of-work. Dzięki temu system ma pewność, że każdy blok dodany do łańcucha jest autentyczny. Zapewnia również, że osoba, która utworzyła blok (zwana górnikiem), poświęciła niezbędną ilość czasu i energii na jego utworzenie.

Ponieważ specyfika tej funkcji jest trudna do uproszczenia, poniżej znajduje się zrzut ekranu tej sekcji z białej księgi.

Na jakich komputerach działa sieć Bitcoin?

Ponieważ sieć jest bardzo szybka, większość jej głównych części (zwanych węzłami) w sieci Bitcoin to wysokowydajne superkomputery i serwery dedykowane, które mają wystarczającą moc obliczeniową do zarządzania wszystkimi transakcjami.

Możesz przeczytać oficjalny dokument, aby lepiej zrozumieć, jak te komputery współpracują.

Dlaczego górnik miałby poświęcać czas i energię na tworzenie bloków z transakcji?

Zgodnie z konwencją, pierwsza transakcja w bloku jest transakcją specjalną, która uruchamia nową monetę będącą własnością twórcy bloku. … Zachętę można również sfinansować z opłat transakcyjnych. Jeżeli wyjściowa wartość transakcji jest mniejsza niż jej wartość wejściowa, różnica jest opłatą transakcyjną, która jest dodawana do wartości zachęty bloku zawierającego transakcję.

Za każdym razem, gdy górnik tworzy nowy blok, górnik otrzymuje nową monetę. Ta moneta ma wartość i można ją wydać w przyszłych transakcjach. Ponadto w wielu przypadkach górnik otrzymuje część każdej transakcji jako nagrodę za jej przetworzenie. W ten sposób górnik inwestuje w swój czas i energię elektryczną, zwracając bodźce pieniężne w postaci nowych monet za każdym razem, gdy wydobywa się blok lub przetwarza transakcję.

Jak to wszystko jest nadal anonimowe, skoro udostępnianych jest tak wiele informacji?

Tradycyjny model bankowy zapewnia poziom prywatności, ograniczając dostęp do informacji do zaangażowanych stron i zaufanej strony trzeciej. Konieczność publicznego ogłaszania wszystkich transakcji wyklucza tę metodę, ale nadal można zachować prywatność, przerywając przepływ informacji w innym miejscu: utrzymując anonimowość kluczy publicznych.

Dzięki Bitcoin informacje identyfikujące, takie jak klucz publiczny danej osoby, są szeroko dostępne. Ale Bitcoin odzyskuje dużą część swojej wartości z anonimowych transakcji. Jak to działa? System zakłada, że ​​klucze publiczne nie są skojarzone z osobami. Ale nie zawsze tak jest. Kiedy idziesz kupić pizzę w sklepie za pomocą Bitcoin, ktoś może teraz powiązać z Tobą klucz publiczny transakcji. Jak temu zapobiegamy? Wiele portfeli generuje nowe pary kluczy publiczny-prywatny po każdej transakcji, więc trudno jest powiązać pojedynczy klucz publiczny w łańcuchu bloków z osobą.

Jakie są fajne rzeczy związane z Bitcoinem?
  • Możesz ręcznie wydobywać nowe bloki! Bez komputera.
  • Możesz zobaczyć transmisję na żywo każdego bloku w łańcuchu.Możesz bezpłatnie otwierać nowe portfele.Możesz stworzyć własną kryptowalutę! (JavaScript)Otóż ​​to! Jeśli masz jakieś pytania, zostaw komentarz lub napisz do mnie w mediach społecznościowych! Dziękuje za przeczytanie!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy