Co to jest system oceny zdolności kredytowej?

Author:
17 lutego 2021

6 wskazówek, jak oszczędzać, korzystając z najpopularniejszych aplikacji do dostarczania posiłków

Systemy oceny zdolności kredytowej analizują Twój raport kredytowy na różne sposoby, aby ocenić Twoją zdolność kredytową. Sam system został opracowany przez Fair Isaac Corporation. Twoja ocena kredytowa, często nazywana wynikiem FICO, jest oceniana przez pożyczkodawców, firmy obsługujące karty kredytowe, apartamenty, banki i niektórych pracodawców. Ważne jest, aby docenić swój wynik i utrzymać go powyżej 660. Zgodnie z federalną ustawą o równych możliwościach kredytowych i ustawą o rzetelnej sprawozdawczości kredytowej Twoje prawa są chronione.

Czynniki, które wpływają na Twoją zdolność kredytową

Do określenia zdolności kredytowej są brane pod uwagę pewne czynniki. Niewypłacalność z przeszłości prześladuje Twój kredyt. Wierzyciele uważają, że jeśli miałeś zaległości na wcześniejszych kontach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zaległości te wystąpią w przyszłości. Twoje wykorzystanie kredytu jest oceniane pod kątem przekroczonych limitów kart kredytowych i liczby zbliżonych do limitu. Wiek Twojego pliku kredytowego według modelu Fair Issac jest używany do określenia ryzyka. Innym czynnikiem jest to, ile razy prosisz o kredyt. Zbyt wiele próśb o kredyt jest źle widzianych. Twój zestaw kredytów również ma znaczenie. Posiadanie pożyczek ratalnych i odnawialnych jest lepsze niż posiadanie zabezpieczonych kart kredytowych.

Różne typy ocen kredytowych

Agencje informacji kredytowej, pożyczkodawcy i niezależne firmy wypracowały własny sposób oceniania. Twoja ocena ubezpieczeniowa oparta na zdolności kredytowej jest wykorzystywana przez firmy ubezpieczeniowe przy podejmowaniu decyzji dotyczących wystawiania polisy i ustalania stawek. Agencje sporządzające sprawozdania kredytowe mogą mieć różne oceny w zależności od tego, jakie informacje zostały im zgłoszone. Szacunkowa ocena, która różni się od oceny ryzyka kredytowego, jest czasami używana przez firmy. Firmy wykorzystują punktację oszustwa do oceny legitymacji kandydatów. Ocenia niespójności w obecnych i przeszłych aplikacjach.

Jak Fair Isaac Corporation ocenia kredyt

Fair Isaac Corporation oznacza, że ​​35 procent wyniku FICO zależy od historii płatności. Posiadanie stabilnej historii płatności zwiększa Twój wynik. Zadłużone pieniądze pokrywają 30 procent Twojego wyniku FICO. Długość Twojej historii kredytowej wynosi 15 procent. Musisz mieć wiarygodną historię, gdy twoja historia kredytowa jest krótka. Nowy kredyt stanowi 10 procent, a 10 procent wyniku FICO opiera się na różnych przedsięwzięciach kredytowych.

Twoje prawa konsumenta dotyczące kredytu

Prawa kredytowe są egzekwowane przez Federalną Komisję Handlu. Chroni Twoje prawa kredytowe. Ustawa Federal Fair Credit Reporting Act chroni Twoje prawo do dokładności i prywatności ze strony agencji sporządzających sprawozdania kredytowe. Zgodnie z FCRA wszystkie trzy krajowe firmy zajmujące się raportowaniem kredytowym muszą dostarczać aktualną kopię raportu kredytowego raz na 12 miesięcy na żądanie. Jeśli odmówiono ci pracy z powodów kredytowych, masz prawo poznać informacje z agencji informacji kredytowej, która dostarczyła twoje zgłoszenie.

  • Bankrate.com: Wyjaśnienie oceny kredytowej
  • Federalna Komisja Handlu: Kredyt i Twoje prawa konsumentówEkspert ds. Oszczędzania pieniędzy: ocena kredytowaShaundra Robinson jest pisarką na pełny etat z ponad 15-letnim doświadczeniem. Dobrze zna różne style pisania, w tym artykuły SEO, beletrystykę, literaturę faktu, poezję i pisanie biznesowe. Shaundra ma tytuł licencjata w dziedzinie zarządzania z nieletnim w języku angielskim (nacisk na kreatywne pisanie) na Saint Leo University.

    We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy