Co to jest akredytywa?

Author:
17 lutego 2021
Category: Twój Kredyt

Dzielić

DzielićCo to jest akredytywa?DzielićJeśli prowadzisz odnoszącą sukcesy małą firmę, klienci będą regularnie otrzymywać płatności. Znamy większość popularnych sposobów otrzymywania płatności, takich jak karty kredytowe, gotówka, a nawet przelewy bankowe. Jedną z nowych metod dla wielu właścicieli firm jest jednak akredytywa. Chociaż ten mechanizm płatności nie jest tak często używany przez małe krajowe firmy, warto zrozumieć, jak to działa. Jeśli jesteś eksporterem, włączenie go do zestawu narzędzi do obsługi należności może zapewnić szybki i niezawodny przekaz od kupujących na całym świecie.

Co to jest akredytywa?

Mówiąc najprościej, akredytywa (LC) to obietnica spłaty poparta przez instytucję finansową. Jeśli z jakiegoś powodu klient lub kupujący (zwany również „wnioskodawcą) nie może znaleźć pieniędzy, bank nadal musi wywiązać się z gwarancji udzielonej sprzedawcy. Przy różnych międzynarodowych przepisach handlowych i rosnących trudnościach z natychmiastową płatnością po wysłaniu towarów, akredytywa odgrywa ważną rolę w przepływie środków pieniężnych eksportera lub globalnej firmy.

W zależności od tego, z jakiej części świata pochodzisz, można ją również nazwać „akredytywą dokumentową lub po prostu „akredytywą dokumentową.

Jak działa akredytywa?

Pomyśl o akredytywie jako o zbywalnym instrumencie. Gdy bank wydaje sprzedającemu, gwarantuje fundusze. Podobnie jak w przypadku czeku lub przekazu pieniężnego, list zazwyczaj można przekazać innej osobie. Sprzedawca (lub beneficjent listu) może z niego pobrać fundusze lub przekazać korzyści komuś innemu w ramach tak zwanej „zbywalnej akredytywy. Mogą przenieść odsetki do swojego biura, pożyczkodawcy lub innej osoby, której chcą przekazać fundusze. Każdy, kto otrzyma potwierdzoną akredytywę, może następnie pobrać wartość gotówkową z banku, który ją wystawił, jak zrealizowanie czeku.

Co z tego będzie miało dla banku? Pobierają pieniądze od kupującego, zwykle stanowią procent całkowitej kwoty gwarantowanej. Aby mieć pewność, że otrzymają zapłatę od kupującego (lub wnioskodawcy), bank prawdopodobnie zażąda depozytu lub zabezpieczenia, aby upewnić się, że nie zostaną spaleni z gwarancji. Dokonywanie przez kupującego zastawu papierów wartościowych lub gotówki jest powszechne, szczególnie w przypadku transakcji międzynarodowych.

Nie masz dość?Mamy tutaj mnóstwo DARMOWYCH narzędzi i zasobów biznesowych.

Powiązane zasoby:

Proces akredytywy

Chociaż proces może wyglądać nieco inaczej, w zależności od konkretnych potrzeb, podstawy wyglądają następująco:

 1. Jako eksporter zgadzasz się dostarczać towary lub usługi klientowi lub wnioskodawcy, zwykle znajdującym się w innym kraju.
 2. Współpracując z bankiem w tym samym kraju, wnioskodawcy wystawiana jest akredytywa, która dokładnie określa, czego oczekuje się od kupującego. Może to obejmować kwotę zakupu i przewidywany termin otrzymania środków. Pieniądze można było spodziewać się w momencie wysyłki, w miejscu dostawy lub gdzieś pomiędzy.W tym czasie bank, który wystawia pismo, upewni się, że kupujący dotrzymuje obietnicy. Mogą przeprowadzać kontrole przeszłości, sprawdzanie zdolności kredytowej, prosić o wpłaty i inne wymagane środki ryzyka, aby upewnić się, że nastąpi odroczona płatność. Zrobią również ciężką pracę, aby przesłać fundusze od kupującego do banku.Po spełnieniu i zweryfikowaniu warunków umowy można wysłać środki. Do weryfikacji służy dokumentacja od firmy przewozowej lub kupującego, w tym konosamenty, faktury i polisa ubezpieczeniowa.Jeśli to wszystko brzmi znajomo, to dlatego, że działa podobnie jak konto escrow. Na przykład, kupując dom, bank może przechowywać depozyt na oddzielnym koncie do momentu zakończenia sprzedaży. Gwarantuje to, że sprzedający otrzyma zapłatę i że nie ma żadnych komplikacji między kupującym a sprzedającym.

  Oczywiście to tylko uproszczone wyjaśnienie. Sprawy mogą być bardziej skomplikowane, w zależności od rodzaju wystawionej akredytywy, kwoty i kraju, w którym prowadzisz działalność. Prawo międzynarodowe może być skomplikowane, dlatego banki oferujące akredytywy są znane ze swojej wiedzy i zrozumienia wymagań.

  Mogą współpracować tylko z firmami, które prowadzą znaczną część interesów, i mogą ograniczyć kraje, z którymi mają do czynienia, tylko do tych, które są pod ich parasolem wiedzy. Jeśli nie podoba Ci się to, co oferuje Twoja preferowana instytucja pożyczkowa, zawsze możesz rozejrzeć się. Różne banki mają różne obręcze wymagane do przeskoczenia.

  Ten proces to coś więcej niż tylko beneficjent i kupujący. Inne osoby zaangażowane w uzyskanie akredytywy mogą obejmować prawników lub radców prawnych, którzy mogą pomóc w zapewnieniu ochrony Twoich interesów przez język w dokumencie. Może być również zaangażowanych kilka banków: bank negocjujący (który działa po stronie sprzedającego), bank potwierdzający (który gwarantuje środki), bank pośredniczący i bank doradczy.

  Wszystkie te role mogą jednak pełnić jeden lub dwa banki. Nadawca i spedytor również mogą być zaangażowani; mogliby zostać poproszeni o dostarczenie dokumentów przewozowych jako potwierdzenia, że ​​warunki zostały spełnione i że płatność powinna zostać zainicjowana zgodnie z warunkami listu.

  Przykład akredytywy

  Istnieje wiele banków i instytucji finansowych, które oferują akredytywy, ale są one najczęściej spotykane z tymi, które oferują szeroki wybór usług dla międzynarodowych firm. Obecnie Wells Fargo daje beneficjentom wybór między akredytywą komercyjną a akredytywą zabezpieczającą.

  Oba te listy oferują:

  • Kwoty do 250 000 USD
  • Dostępne dla firm o rocznych przychodach od 2 do 5 milionów USDDobry na roczny okres z możliwością przedłużeniaMa dwutygodniowy czas przetwarzania od daty złożenia wnioskuAkredytywa komercyjna jest najlepsza w przypadku zakupów zagranicznych, które będą opłacone po wysyłce, natomiast akredytywa standby jest wykorzystywana w przypadku niewykonania umowy. Fundusze są zabezpieczone depozytami złożonymi w Wells Fargo.

   Pożyczkodawca pobiera 2% plus opłaty dokumentacyjne uiszczane przez pożyczkobiorcę przy zamknięciu – lub 2,5% dla kwot poniżej 50 000 USD – za akredytywy standby. (Opłaty za listy handlowe są różne). Wells Fargo wydaje również wyższe kwoty za pośrednictwem swojego Działu Biznesu Międzynarodowego.

   Rodzaje akredytyw

   Chociaż wyjaśniliśmy już kwestię akredytywy, transakcja nie zawsze jest obsługiwana w ten sam sposób za każdym razem. W rzeczywistości istnieje kilka różnych odmian tego procesu.

   Akredytywa handlowaBank odpowiada za wypłatę na rzecz beneficjenta. Nie tylko gwarantują fundusze, ale także zajmują się ich wypłatą.

   Akredytywa standbyJest to przeciwieństwo akredytywy handlowej. Kupujący (lub posiadacz) jest odpowiedzialny za zapłacenie sprzedawcy (lub beneficjentowi), a bank dokonuje płatności tylko w przypadku, gdy kupujący nie może tego zrobić. Potraktuj to jako plan awaryjny.

   Akredytywa podróżnaWyjechać za granicę? Weź to ze sobą, aby upewnić się, że bank wydający pozwoli Ci wypłacić pieniądze w zatwierdzonych bankach. Uzyskaj dostęp do środków, które Ci się należą, bez względu na to, gdzie się wybierasz.

   Akredytywa odnawialnaJeżeli jako beneficjent pozostajesz w stałej relacji z zagranicznym kupującym, akredytywa odnawialna umożliwia mu wielokrotne dokonywanie zakupów, bez wystawiania nowego listu do każdej transakcji. Po zapłaceniu kwoty listu mogą go ponownie użyć do kolejnego zakupu. Stwarza to mniej kłopotów, jeśli masz długoterminową serię zakupów od tego samego zagranicznego nabywcy.

   Nieodwołalna akredytywaJak sama nazwa wskazuje, nieodwołalnej akredytywy (ILOC) nie można anulować ani zmienić po jej wydaniu, chyba że wszyscy zaangażowani stwierdzą, że jest w porządku. Nawet bank nie może zmienić warunków.

   Potwierdzona akredytywaWreszcie masz potwierdzoną akredytywę. Dzieje się tak, gdy po stronie kupującego zaangażowane są dwa banki. Pierwszy bank jest bankiem wystawiającym. Drugi to bank sprzedającego – który może dokonać płatności, jeśli kupujący i bank wystawiający nie zrealizują. Chociaż nie jest to tak powszechne, jest to coś, o co może poprosić bank wystawiający.

   Akredytywa a gwarancja bankowa

   Podczas gdy zarówno gwarancja bankowa, jak i akredytywa są obietnicami banku lub pożyczkodawcy, które zapewniają spłatę długu – niezależnie od tego, czy kupujący, czy dłużnik mogą zapłacić. Akredytywy są najczęściej wykorzystywane przy transakcjach zagranicznych i wysyłkach towarów w branży eksport / import. Z drugiej strony gwarancja bankowa jest powszechna w przypadku zagranicznych i krajowych umów dotyczących nieruchomości.

   Kolejną istotną różnicą jest to, że gwarancję bankową uważa się za wiążącą umownie i stosuje się ją, gdy jedna z dwóch stron nie spełnia warunków umowy. Pomaga zminimalizować ryzyko, zapewniając pokrycie szkód lub strat, gdy zobowiązanie umowne nie jest dotrzymane.

   Jeśli wykonawca dostarczy materiały, które nie spełniają uzgodnionych standardów, na przykład, w grę może wejść gwarancja bankowa. Nabywca materiału może zażądać zapłaty w celu pokrycia wszelkich strat według z góry określonej stawki określonej w gwarancji bankowej.

   Jeśli jesteś eksporterem lub chcesz się tam wkrótce dostać, akredytywa to zaufany sposób na uzyskanie pewności, że otrzymasz zapłatę. Może być stresujące zastanawianie się, czy zostaniesz wykorzystany, zwłaszcza gdy nie możesz spotkać się z kupującym twarzą w twarz i masz do czynienia z dodatkowymi czynnikami, takimi jak przepisy dotyczące wysyłki i kursy wymiany. Pozwalając bankowi zajmować się płatnościami, możesz skupić się na tym, co robisz najlepiej w swojej firmie.

   Wskazówka dla profesjonalistów: to, czego nie wiesz, może zabić Twoją firmęJuż dziś zadbaj o swoją kondycję finansową dzięki BEZPŁATNEMU kontu Nav. Będziemy chronić i monitorować Twój kredyt osobisty i biznesowy, więc kiedy nadejdzie czas na znalezienie finansowania, jesteś przygotowany na wszystkie fronty.

   Ten artykuł został pierwotnie napisany 19 sierpnia 2019 roku i zaktualizowany 20 listopada 2019 roku.

   Oceń ten artykułTen artykuł ma obecnie 14 ocen ze średnią 3 gwiazdkami.

   O AUTORZELinsey Knerl jest pisarką ze Środkowego Zachodu, mówcą publicznym i członkiem ASJA. Jej pasją jest pomaganie konsumentom i właścicielom małych firm w osiąganiu większych korzyści dzięki świadomości najnowszych usług finansowych i technologicznych.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy