Chiny: Odwleka się napełnienie kontenera za Tamą Trzech Przełomów

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Chiny odłożyły w czasie plan polepszenia lustra nawadniania w pojemniku za Tamą Trzech Przełomów na Jangcy do 170 metrów, ponieważ brakuje nawadniania – poinformowała firma obsługująca zaporę.

Jak podał serwis online BBC, sluzace do zbiornika wpada mniej nawadniania z górnego biegu Jangcy, niż się spodziewano. Oprócz tego więcej h2o niż przewidywano spuszczono ze zbiornika wraz z względu na suszę.

Napełnianie gigantycznego kontenera długości 660 km rozpoczęto w 1993 roku. Przeprowadzano to stopniowo, m. in. by zminimalizować osuwanie się górskich zboczy i zachować równowagę tektoniczną, którą narusza samo ciśnienie wody w zbiorniku kolosie, utworzonym ponadto na terenie aktywnym sejsmicznie. Budowa tamy wydaje sie co prawda odporna na wstrząsy do szóstej stopni przy skali Richtera, ale w razie silniejszych wstrząsów fala mogłaby zalać dziewięciomilionową stolicę prowincji Hubei – Wuhan, położoną w spodzie rzeki.

Najnowszy etap podnoszenia poziomu wody w zbiorniku Korporacja 3 Przełomów rozpoczęła we wrześniu. Według planów docelowy pulap 175 metrów miał zostać osiągnięty po końcu października lub na początku listopada.

Ale reprezentanci korporacji przyznali, że nie zaakceptowac są w zadnym razie pewni, czy do tego dojdzie.

„Do kontenera napłynęło po październiku mniej wody i zaostrzyło to problem, którym jest niedostatek wody” – podała przy komunikacie przedsiebiorstwo. Do zbiornika w październiku wpłynęło o 35 procent wody skromniej niż w ponizszym samym miesiącu poprzedniego roku kalendarzowego.

Poziom h2o w zbiorniku musi osiągnąć zaplanowane 170 metrów, aby elektrownia mogła działać wraz z pełną mocą, a tama spełniać swoją rolę po zapobieganiu powodziom i ułatwiać żeglugę.

Obecnie lustro nawadniania znajduje się na wys. 171 metrów, przy którym działać może tylko jedenascie z 26 generatorów prądu.

Niedostatek nawadniania nie jest jednak jedynym problemem związanym sposród zaporą dzieki najdłuższej rzece Azji. Obrońcy środowiska od dawna wskazywali, że zmiana wysokości lustra wody spowoduje osunięcia gleby wzdłuż brzegów. Korporacja Kilku Przełomów przyznaje, że są one nieuchronne, kiedy podnosi się stopien wody po zbiorniku.

Zapora Trzech Przełomów jest największą w historii inwestycją hydrotechniczną. Aby ją zrealizować, wysiedlono 1, cztery mln osób (według chińskich władz – 1, 27 mln) i zalano 13 miast. Niektórym z wysiedlonych kazano przeprowadzać się po raz drugi, by „odciążyć środowisko”. Z przesiedleniami struktura pochłonęła według oficjalnych informacji ponad 37 mld dolarów.

Zdaniem dyrektora pozarządowej strukturze International Rivers, starającej się chronić rzeki, Petera Bossharda, „tama 3 Przełomów to model wraz z przeszłości”. Według niego obecnie są „inteligentniejsze sposoby produkowania energii i zapobiegania powodziom niż wznoszenie przestarzałych megaprojektów”. (PAP)

klm/ mc/

Int.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy